Neodyymimagneetit valmistetaan jauhemetallurgisella prosessilla, joka muuntaa tarkan neodyymin, raudan ja boorin seoksen (Nd2Fe14B) tiheästi sintratuiksi magneettilohkoiksi, jotka sitten työstetään, pinnoitetaan ja magnetoidaan. Koko prosessi – raakamalmista valmiiseen magneettiin – sisältää kahdeksan eri valmistusvaihetta, joista jokainen edellyttää tiukkaa lämpötilan ja ilmakehän säätöä saavuttaakseen maailman vahvimman kestomagneetin suorituskyvyn.
Klikkaa tutustuaksesi tuotteisiimme: Sintrattu NdFeB-magneetti
Tämä opas selittää jokaisen vaiheen miten neodyymimagneetit valmistetaan , miksi kullakin vaiheella on merkitystä, miten eri laatuja verrataan keskenään ja mitä insinöörien ja ostajien on tiedettävä hankkiessaan näitä tärkeitä komponentteja moottoreille, antureille, kaiuttimille, tuuliturbiineille ja lääketieteellisille laitteille.
Mitä raaka-aineita käytetään neodyymimagneettien valmistukseen?
Kolme ensisijaista elementtiä muodostaa jokaisen neodyymimagneetin perustan: neodyymi (harvinainen maametalli), rauta ja boori – yhdistettynä metallien väliseen yhdisteeseen Nd2Fe₁4B. Alkuainesuhteen saaminen tarkasti oikeaan ei ole neuvoteltavissa; jopa 1 %:n poikkeama neodyymipitoisuudessa voi muuttaa magneetin maksimienergiatuotetta (BHmax) 5–10 %.
Ydinseoselementit
- Neodyymi (Nd) - tyypillisesti 29-32 painoprosenttia; peräisin pääasiassa bastnäsiitti- ja monatsiittimalmeista; tarjoaa kovan magneettisen vaiheen
- rauta (Fe) - 64-66 painoprosenttia; tarjoaa korkean kyllästymismagnetoinnin ja muodostaa lejeeringin rakennematriisin
- Boori (B) — noin 1 painoprosentti; stabiloi tetragonaalista kiderakennetta, joka on välttämätön korkealle koersitiivisuudelle
Suorituskykyä parantavat lisäaineet
Korkealaatuisemmat neodyymimagneetit sisältävät ylimääräisiä harvinaisten maametallien elementtejä ja siirtymämetalleja parantamaan koersitiivisuutta ja korroosionkestävyyttä korkeissa lämpötiloissa:
- Dysprosium (Dy) / Terbium (Tb) — lisätty 0,5–5 % koersitiivin lisäämiseksi korkeissa lämpötiloissa; kriittinen EV-moottorimagneeteille, jotka toimivat yli 120 °C:ssa
- Koboltti (Co) — parantaa Curie-lämpötilaa ja vähentää magneettisen lähdön lämpötilaherkkyyttä
- Alumiini (Al), kupari (Cu), gallium (Ga) — raerajatekniikan lisäaineet, jotka vähentävät sintraushuokoisuutta ja parantavat korroosionkestävyyttä
- Praseodyymi (Pr) - korvataan usein osalla neodyymipitoisuudesta (muodostavat "NdPr-seoksia") kustannusten alentamiseksi ilman merkittävää suorituskykyä
Kuinka neodyymimagneetit valmistetaan? 8-vaiheinen valmistusprosessi
Neodyymimagneettien valmistuksessa seurataan sintrattua jauhemetallurgista reittiä, joka koostuu kahdeksasta kontrolloidusta vaiheesta: metalliseoksen sulatus, nauhavalu, vedyn poisto, suihkujyrsintä, puristus, sintraus, koneistus ja pintapinnoitus – jota seuraa lopullinen magnetointi.
Vaihe 1 – Seoksen sulatus ja nauhavalu
Tarkasti punnitut raaka-aineet sulatetaan yhteen tyhjiöinduktiouunissa lämpötiloissa 1 350 °C ja 1 450 °C . Tyhjiöympäristö (paine alle 0,1 Pa) estää reaktiivisen neodyymisisällön hapettumisen. Sula metalliseos jähmettyy sitten nopeasti käyttämällä nauhavalutekniikka : sulate kaadetaan vesijäähdytteiselle pyörivälle kuparitelalle, jolloin syntyy ohuita (0,2–0,4 mm paksuisia) hiutaleita, joissa on hieno, homogeeninen mikrorakenne.
Nauhavalu korvasi tavanomaisen kirjan muottivalun, koska se vähentää alfa-raudan (α-Fe) vapaan faasin muodostumista yli 80 %, mikä johtaa suoraan suurempaan remanenssiin valmiissa magneetissa. Jäähdytysnopeudet 10³–10⁴ °C/s saavutetaan, mikä lukitsee halutun Nd2Fe14B-raerakenteen.
Vaihe 2 – Vedyn dekrepitaatio (HD)
Valetut metalliseoshiutaleet altistetaan vetykaasulle 200–300 °C:ssa, jolloin materiaali imee vetyä ja murtuu spontaanisti karkeaksi jauheeksi - prosessi, jota kutsutaan vetydekrepitaatioksi. Nd-rikas raerajafaasi absorboi vetyä ensisijaisesti, mikä aiheuttaa selektiivistä haurautta halkeilua pitkin raerajoja.
Tämä vaihe on kriittinen, koska se hajottaa hauraan seoksen turvallisesti aiheuttamatta kontaminaatiota tai lämpöä, jonka mekaaninen murskaus aiheuttaisi. Tuloksena olevan HD-jauheen hiukkaskoot ovat 100–500 µm, valmiina hienojauhattuun.
Vaihe 3 — Suihkujyrsintä
HD-jauhe syötetään suihkumyllyyn, jossa nopeat typpi- tai argonkaasuvirrat kiihdyttävät hiukkaset yliäänenopeuksiin aiheuttaen hiukkasten välisiä törmäyksiä, jotka jauhavat materiaalin 3–5 µm:n keskimääräiseen hiukkaskokoon.
Hiukkaskokojakauma on tiukasti hallinnassa, koska se määrittää yhden alueen rakeiden lukumäärän lopullisessa magneetissa - ja koersitiivisuuden (Hcj) asteikot suoraan yhden alueen raetiheydellä. Ylisuuret hiukkaset (>10 µm) sisältävät useita magneettisia domeeneja ja vähentävät koersitiivisuutta; alikokoiset hiukkaset (<1 µm) ovat liian reaktiivisia ja hapettuvat helposti. Jauhatusilmakehän happipitoisuus pidetään alle 50 ppm:ssä neodyymipitoisen jauheen pinnan hapettumisen estämiseksi.
Vaihe 4 – magneettikentän puristus (suuntaus ja tiivistäminen)
Hieno jauhe puristetaan vihreiksi tiivisteiksi voimakkaassa 1,5–2,5 Teslan magneettikentässä, joka kohdistaa jokaisen jauhehiukkasen c-akselin yhdensuuntaisesti kentän suunnan kanssa - lukittuen anisotrooppiseen orientaatioon, joka antaa neodyymimagneeteille niiden poikkeuksellisen suorituskyvyn.
Käytetään kahta puristusmenetelmää:
- Muottipuristus magneettikentässä (aksiaalisessa tai poikittaisessa) — yleisin; käyttää 100–200 MPa tiivistyspainetta; tuottaa lähes verkon muotoisia lohkoja tai kiekkoja
- Isostaattinen puristus (märkäpussi CIP) — lietteeseen suspendoitu jauhe puristetaan isostaattisesti 200–300 MPa:ssa; saavuttaa suuremman vihreän tiheyden ja paremman suuntauksen tasaisuuden monimutkaisille muodoille
Vihreän kompaktin tiheys on tässä vaiheessa noin 3,5–4,0 g/cm³ – paljon alle teoreettisen tiheyden 7,5 g/cm³ – ja se on mekaanisesti hauras. Sitä on käsiteltävä inertissä ilmakehässä hapettumisen välttämiseksi ennen sintrausta.
Vaihe 5 — Tyhjiösintraus ja hehkutus
Sintraus on kriittisin lämpövaihe: vihreitä puristeja kuumennetaan tyhjiöuunissa 1 050–1 100 °C:seen 2–5 tunniksi, jolloin syntyy nestefaasisintraus, joka tiivistää puristeen yli 99 prosenttiin teoreettisesta tiheydestä.
Sintrauksen aikana Nd-rikas nestefaasi (sulamispiste ~665°C) kostuttaa raeraajat ja vetää hiukkaset yhteen kapillaarivaikutuksella. Tämä tiivistyminen eliminoi hiukkasten välisen huokoisuuden ja tuottaa Nd2Fe₁4B-rakeiden mikrorakenteen (keskimääräinen halkaisija 5–10 µm), jota ympäröi ohut, jatkuva Nd-rikas raerajafaasi - rakenne, joka mahdollistaa korkean koersitiivin.
Sintrauksen jälkeen osalle tehdään kaksivaiheinen hehkutuskäsittely: ensin 900°C 1-2 tuntia, sitten 500-600°C 1-3 tuntia. Alemman lämpötilan hehkutus optimoi raerajakoostumuksen ja lisää koersitiivisuutta 10-20 % verrattuna assintrattuihin osiin.
Vaihe 6 — koneistus ja viipalointi
Sintratut neodyymimagneettilohkot ovat erittäin kovia (Vickers-kovuus ~570 HV) ja hauraita, joten kaikki muotoilu suoritetaan timanttihionnalla, lanka-EDM:llä tai monilankaleikkauksella tavanomaisen koneistuksen sijaan.
Timanttipinnoitetut viipalointipyörät, jotka pyörivät jäähdytysnesteessä, leikkaavat lohkoja kiekoiksi, segmenteiksi, kaariksi tai mukautetuiksi profiileiksi tarkkuuslaaduissa ±0,05 mm toleranssilla. Leikkauksessa syntyy hienoa magneettipölyä, joka kerätään ja kierrätetään. Reunat on viistetty halkeamisriskin vähentämiseksi pinnoituksen ja asennuksen aikana.
Vaihe 7 – Pintojen pinnoitus ja korroosiosuojaus
Paljaat neodyymimagneetit syöpyvät nopeasti ympäristöolosuhteissa – Nd-rikas raerajafaasi reagoi kosteuden ja hapen kanssa aiheuttaen pinnan halkeilua muutamassa päivässä – joten jokainen valmis magneetti saa vähintään yhden suojapinnoitteen.
| Pinnoitetyyppi | Paksuus (µm) | Suolasumutuskestävyys | Käyttölämpötila | Tyypillinen käyttötapaus |
| Nikkeli-kupari-nikkeli (NiCuNi) | 15-25 | 24-96 h | 200°C asti | Yleinen teollisuus, anturit |
| Sinkki (Zn) | 8-15 | klo 12-48 | 150 °C asti | Kustannusherkät sovellukset |
| Epoksihartsi | 15-25 | 48-240 h | 150 °C asti | Korkean kosteuden ympäristöt |
| Fosfaattiepoksi | 10–20 | 24-72 h | 120 °C asti | Liimattuja magneettikokoonpanoja |
| Kulta / Hopea (jalometalli) | 1–5 | > 500 h | Jopa 250°C | Lääketieteelliset implantit, ilmailu |
Taulukko 1: Neodyymimagneettipintojen vertailu paksuuden, korroosionkestävyyden, käyttölämpötilan ja käyttösopivuuden mukaan.
Vaihe 8 — Magnetointi
Neodyymimagneetit magnetoidaan viimeisenä valmistusvaiheena kohdistamalla päällystetty osa 3–5 Teslan pulssimagneettikentälle – reilusti magneetin koersitiivikentän yläpuolelle –, joka kohdistaa kaikki magneettiset alueet yhdensuuntaisesti aiotun suunnan kanssa.
Magnetointi suoritetaan viimeisenä (työstön ja pinnoituksen jälkeen), koska voimakkaasti magnetoidut osat vetävät puoleensa rautaromua ja ovat vaarallisia käsitellä tuotantoympäristöissä. Kondensaattoripurkausmagnetoija tuottaa millisekuntia kestävän pulssin räätälöidyn käämikiinnittimen kautta, joka on suunniteltu tietylle magneetin muodolle. Osittainen magnetointi (esim. moninapakuviot rengasmagneeteissa) saadaan aikaan käyttämällä segmentoituja kelaryhmiä.
Mitkä neodyymimagneettilaadut ovat saatavilla ja miten ne eroavat?
Neodyymimagneettilaadut on merkitty niiden maksimienergiatuotteella (BHmax MGOe:ssä), jota seuraa kirjainpääte, joka ilmaisee niiden korkean lämpötilan koersitiivisuuden – vaihtelevat standardista (ei päätettä) H, SH, UH, EH ja AH lämpöstabiilimpien laatujen osalta.
| Arvosana | BHmax (MGOe) | Remanence Br (T) | Max käyttölämpötila | Dy/Tb-sisältö | Tyypillinen sovellus |
| N35–N52 (vakio) | 35–52 | 1.17-1.48 | 80 °C | Ei mitään | Kaiuttimet, kulutuselektroniikka |
| N35H–N50H | 35–50 | 1.17–1.43 | 120°C | Matala | BLDC moottorit, pumput |
| N35SH–N45SH | 35–45 | 1.17–1.35 | 150°C | Keskikokoinen | Servomoottorit, robotiikka |
| N28UH–N40UH | 28–40 | 1.04–1.26 | 180 °C | Korkea (Dy-heavy) | EV-ajomoottorit |
| N28EH–N38EH | 28–38 | 1.04–1.22 | 200°C | Erittäin korkea (Dy Tb) | Ilmailu- ja avaruustoimilaitteet |
| N28AH–N33AH | 28–33 | 1.04–1.15 | 220 °C | Maksimi (Tb-rikas) | Tehokas maalämpö, porausreikä |
Taulukko 2: Neodyymimagneettilaatujen vertailu energiatuotteen, remanenssin, enimmäiskäyttölämpötilan, raskaan harvinaisen maametallin sisällön ja sovelluksen mukaan.
Miten sintratut neodyymimagneetit verrataan liimattuihin neodyymimagneetteihin?
Sintratut neodyymimagneetit tarjoavat jopa kolme kertaa magneettisen energiatuotteen sidottuihin laatuihin verrattuna, mutta rajoittuvat yksinkertaisempiin geometrioihin; sidotut magneetit uhraavat magneettisen suorituskyvyn vastineeksi monimutkaisista verkkomaisista osista ilman koneistushukkaa.
Sidottuja neodyymimagneetteja valmistetaan sekoittamalla nopeasti sammutettua NdFeB-jauhetta (hiukkaskoko 50–200 µm) polymeerisideaineen (yleensä nailonin, PPS:n tai epoksi) kanssa ja puristamalla tai ruiskupuristamalla seos lopulliseen muotoon. Koska jauhe on satunnaisesti orientoitunut (isotrooppinen), BHmax-arvot saavuttavat vain 8–12 MGOe – verrattuna 35–52 MGOe anisotrooppisiin sintrattuihin laatuihin.
| Omaisuus | Sintrattu NdFeB | Sidostettu NdFeB |
| BHmax (MGOe) | 35–55 | 5–12 |
| Tiheys (g/cm³) | 7.4–7.6 | 5,0–6,2 |
| Muodon monimutkaisuus | Matala (requires machining) | Korkea (verkkomuotoinen muovaus) |
| Korroosionkestävyys (paljas) | Huono (vaatii pinnoituksen) | Kohtalainen (polymeerisideaine auttaa) |
| Mitattoleranssi | ±0,05 mm (maa) | ±0,03 mm (valettu) |
| Suhteellinen yksikköhinta | Korkeampi | Matalaer (at scale) |
| Tyypillisiä sovelluksia | Sähköautot, tuuliturbiinit, MRI | Kiintolevyasemat, askelmoottorit, anturit |
Taulukko 3: Sintrattujen ja sidottujen neodyymimagneettien suora vertailu keskeisten suorituskyvyn ja valmistusominaisuuksien perusteella.
Miksi laadunvalvonta on niin kriittistä neodyymimagneettituotannossa?
Yksi laadusta poikkeava erä neodyymimagneetteja voi aiheuttaa moottorin demagnetisoitumisen kentällä, mikä maksaa 10–100 kertaa enemmän kuin itse magneetti takuuhakemuksissa ja kokoonpanon uusinnassa, mikä tekee tiukasta laadunvalvonnasta valmistusprosessin kaupallisesti tärkeimmän näkökohdan.
Jokaiselle tuotantoerälle suoritetut vakiolaadunvalvontatestit sisältävät:
- Magneettisten ominaisuuksien testaus (BH-käyrä) — Br:n, Hcb:n, Hcj:n ja BHmax:n hystereesigrafiikkamittaus IEC 60404-5 / MMPA-standardien mukaisesti
- Mittatarkastus — CMM:n tai optisen vertailijan tarkistus piirtotoleransseille (yleensä ±0,05 mm sintratuille laaduille)
- Suolasumutestaus (ASTM B117) — pinnoitteen korroosionkestävyys todennettu 35 °C:ssa, 5 % NaCl-ilmakehässä
- Pinnoitteen tarttuvuus (poikkileikkaustesti, ISO 2409) — varmistaa pinnoitteen eheyden mekaanisessa rasituksessa
- Korkean lämpötilan ikääntymistesti — magneetit pidetään nimellislämpötilassa 100 tuntia; virtaushäviön tulee pysyä alle 5 %
- XRF / ICP kemiallinen analyysi — vahvistaa seoksen koostumuksen ±0,5 %:n sisällä määritetystä harvinaisten maametallien pitoisuudesta
- Tiheyden mittaus — Archimedes-menetelmä; tiheys alle 7,40 g/cm³ tarkoittaa, että sintrattujen laatujen huokoisuus ei ole hyväksyttävää
Mitkä innovaatiot muokkaavat neodyymimagneettien valmistusta nykyään?
Kolme suurta innovaatiota ovat neodyymimagneettien valmistuksen uudelleenmäärittely: grain boundary diffusion (GBD) -tekniikka, raskaan harvinaisten maametallien pelkistysstrategiat ja magneettikokoonpanojen additiivinen valmistus.
Raerajojen diffuusio (GBD)
GBD on kaupallisesti merkittävin viimeaikainen innovaatio. Sen sijaan, että dysprosiumia tai terbiumia sekoitetaan tasaisesti koko seokseen, magneetin pinnalle levitetään Dy/Tb-fluoridi- tai -oksidipinnoite, joka levitetään sitten raerajoille 800–950 °C:ssa. Raskas harvinainen maametalli keskittyy juuri sinne, missä sitä tarvitaan – jyväpinnoille – nostaen koersitiivisuutta 30–50 % ja käyttää 50–70 % vähemmän dysprosiumia kuin perinteiset sekoitusmenetelmät. Sähköajoneuvojen valmistajille, jotka kohtaavat dysprosiumin toimitusrajoituksia, tämä parannus on mullistava.
Matala tai nolla raskaat harvinaisten maametallien koostumukset
Nett-nolla-dysprosiummagneeteille suunnatut tutkimusohjelmat etenevät rakeiden jalostamisen kautta alle 3 µm:n hiukkaskokoon. Hienommat yksialueiset rakeet voivat saavuttaa yli 25 kOe Hcj-arvot ilman dysprosiumia jopa 120 °C:n lämpötiloissa, mikä riittää moniin sähköajoneuvojen moottoreihin. Kuumadeformaatiokäsittely, vaihtoehto sintraukselle, tuottaa nanokiteisiä mikrorakenteita, joiden raekoko on 200–400 nm, mikä mahdollistaa koersitiivisten arvojen saavuttamisen tavanomaisella sintrauksella.
Additive Manufacturing ja Bonded Complex geometriat
Sideainesuihkutus ja ekstruusiopohjainen NdFeB-polymeerikomposiittien 3D-tulostus tuottavat nyt monimutkaisia magneettimuotoja – mukaan lukien Halbach-ryhmät, segmentoidut renkaat ja topologiaan optimoidut moottoriroottorit – joita on mahdotonta valmistaa tavanomaisella koneistuksella. Vaikka magneettiset energiatuotteet saavuttavat tällä hetkellä vain 8–15 MGOe, anisotrooppisten painettujen magneettien jatkuvan kehittämisen (hiukkasten kohdistaminen tulostuksen aikana käytettyyn kenttään) odotetaan nostavan arvot yli 20 MGOe seuraavien viiden vuoden aikana.
FAQ: Kuinka neodyymimagneetteja valmistetaan
Q1: Kuinka kauan neodyymimagneetin valmistaminen raaka-aineista kestää?
Tyypillinen tuotantosykli metalliseoksen sulatuksesta valmiiseen, päällystettyyn ja magnetoituun magneettiin 7-14 työpäivää tavallisessa tuotantolaitoksessa. Sintraus ja hehkutus yksinään kuluttavat 12–20 tuntia uuniaikaa; pinnoitus ja kovettuminen lisäävät vielä 1–3 päivää valitusta pinnoitusjärjestelmästä riippuen.
Q2: Voivatko neodyymimagneetit menettää magneettisuutensa valmistuksen aikana?
Kyllä – altistuminen Curie-pisteen yläpuolelle (310–340°C normaalille NdFeB:lle) tuhoaa magnetismin pysyvästi. Tästä syystä magnetointi on viimeinen vaihe. Sintrattaessa 1 050–1 100 °C:ssa materiaali on Curie-lämpötilansa yläpuolella ja on ei-magneettinen; puristuksen aikana asetettu magneettinen orientaatio säilyy kiderakenteessa (anisotropia), ei magneettisissa domeeneissa, ja palautuu, kun magneetti magnetoidaan prosessin lopussa.
Q3: Miksi useimmat neodyymimagneetit valmistetaan Kiinassa?
Kiina hallitsee noin 85–90 % maailman harvinaisten maametallien käsittelykapasiteetista ja noin 70 % sintratun NdFeB-magneettituotannosta. Tämä hallitseva asema heijastaa vuosikymmeniä tehtyjä investointeja harvinaisten maametallien kaivosinfrastruktuuriin (erityisesti Sisä-Mongoliassa ja Jiangxin maakunnassa), vertikaalista integraatiota malmista valmiiksi magneetiksi ja mittakaavaetuja, jotka perustuvat kulutuselektroniikka-, tuulienergia- ja sähköautoteollisuuden suureen kotimaiseen kysyntään. Japanissa, Saksassa ja Yhdysvalloissa on tuotantolaitoksia, mutta ne toimivat huomattavasti pienemmässä mittakaavassa.
Q4: Mitä eroa on N52:lla ja N35:llä valmistuksen kannalta?
N52 magneetit vaativat puhtaampi neodyymi (>99,5 % Nd-puhtaus) , tiukempi hiukkaskoon säätö (keskimäärin < 3,5 µm) suihkujyrsinnän aikana ja tarkempi sintrauslämpötilan hallinta teoreettisen enimmäistiheyden ja rakeiden kohdistuksen saavuttamiseksi. N35-laadut kestävät laajempia prosessiikkunoita. Tästä johtuen N52:n saannot uunia kohden ovat tyypillisesti 15–25 % pienemmät kuin N35-laadut, mikä tekee niistä suhteellisesti kalliimpia kuin energiatuoteerot yksinään antavat ymmärtää.
Q5: Ovatko neodyymimagneetit kierrätettäviä?
Kyllä, mutta kaupallisen mittakaavan kierrätysinfrastruktuuri on edelleen rajallinen. Vedyn dekrepitaatiota voidaan soveltaa käyttöiän lopussa oleviin magneetteihin NdFeB-jauheen talteenottamiseksi, joka sitten käsitellään uusiksi magneeteiksi tai harvinaisten maametallien oksideiksi. Neodyymin talteenottoaste magneettiromusta saavuttaa 95 % hydrometallurgisia reittejä käytettäessä. Kasvava lainsäädäntöpaine – erityisesti EU:n kriittisiä raaka-aineita koskevassa laissa – nopeuttaa investointeja sähköajoneuvojen ja tuuliturbiinien magneettien suljetun kierron kierrätysjärjestelmiin.
Q6: Mitä turvatoimia vaaditaan neodyymimagneettien valmistuksessa?
NdFeB-jauhe on pyroforinen — se voi syttyä itsestään ilmassa, kun hiukkaskoot putoavat alle 10 µm. Kaikki jauhatus-, puristus- ja jauheenkäsittelytoimenpiteet suoritetaan inertissä ilmakehässä (typpi tai argon) happipitoisuuksien ollessa alle 100 ppm. Magnetoidut viimeistellyt osat, jotka ovat yli N42-luokan, kohdistavat yli 100 N voimia vierekkäisten kappaleiden väliin ja voivat aiheuttaa vakavia puristusvammoja; käsittelyprotokollat vaativat ei-rautametallityökaluja, välilevyjä ja kahden hengen menetelmiä magneeteille, joiden halkaisija on yli 50 mm.
Johtopäätös
Ymmärtäminen miten neodyymimagneetit valmistetaan – tarkasta seoskemiasta nauhavalamiseen, vedyn poistamiseen, suihkujyrsintään, magneettikenttäpuristamiseen, tyhjiösintraamiseen, koneistukseen, pinnoitukseen ja lopulliseen magnetointiin – varustaa insinöörejä, hankintatiimiä ja tuotesuunnittelijoita tekemään älykkäämpiä hankintapäätöksiä, kirjoittamaan parempia teknisiä tietoja ja suorittamaan toimintahäiriöiden vianmäärityksiä.
Valmistusprosessi on anteeksiantamaton: happikontaminaatio jyrsintävaiheessa, 10 °C:n poikkeama sintrauksen aikana tai alimitoitettu pinnoitteen paksuus voivat johtaa suoraan kenttähäiriöihin, joiden arvo on moninkertainen magneetin ostohinnalle. Samalla tavalla innovaatiot, kuten raerajojen diffuusio ja Dy-lean-formulaatiot, muuttavat nopeasti sitä, mikä on saavutettavissa – vähentäen toimitusketjun riskiä samalla, kun suorituskyky säilyy tai paranee.
Koska sähköajoneuvojen, tuuliturbiinien, robotiikan ja lääkinnällisten laitteiden kysyntä ylittää edelleen raskaiden harvinaisten maametallien tarjontaa, sekä valmistusprosessi että taustalla oleva materiaalitiede neodyymimagneetit pysyy edistyneen valmistuksen strategisesti tärkeimpien aiheiden joukossa lähitulevaisuudessa.
EN
