Magneettilaadut ovat standardoituja numero- ja kirjainkoodeja, jotka kuvaavat magneetin magneettista voimakkuutta, lämpötilankestävyyttä ja koersitiivisuutta – ja väärän laadun valitseminen voi aiheuttaa laitevikoja, energian menetystä tai turvallisuusriskejä. Valitsetpa sitten magneetin sähkömoottorille, lääketieteelliselle laitteelle, teollisuusanturia tai tee-se-itse-projektia varten, ymmärrät magneettiluokat on valintaprosessin tärkein yksittäinen vaihe. Tämä opas selittää kaikki tärkeät arvosanajärjestelmät, vertailee keskeisiä suorituskykymittareita ja auttaa sinua valitsemaan oikean magneetin tarkalleen sovellukseesi.
Klikkaa tutustuaksesi tuotteisiimme: Sintrattu NdFeB-magneetti
Mitä magneettiluokat oikeastaan tarkoittavat?
Magneettiluokka on lyhennetty koodi, joka koodaa kolme kriittistä magneettista ominaisuutta: maksimienergiatuote (BHmax), jäännösvuon tiheys (Br) ja pakkovoima (Hc) – jotka kaikki määräävät, kuinka tehokkaasti ja luotettavasti magneetti toimii tietyssä ympäristössä.
Jokaisella magneettityypillä on oma luokitusjärjestelmänsä. Neodyymimagneeteissa (NdFeB) käytetään "N"-etuliitettä, jota seuraa numero (esim. N35, N52), kun taas samariumkobolttimagneeteissa käytetään nimityksiä, kuten SmCo18 tai SmCo26. Alnico-magneetit käyttävät luokkia 1-9, ja ferriittimagneetit (keraamiset) luokitellaan C1-C8- tai Y-sarjan kiinalaisissa standardeissa.
Numeroiden ja kirjainten ymmärtäminen kohdassa a magneettiluokka koodi paljastaa kaiken siitä, kuinka magneetti käyttäytyy:
- Numero neodyymilaaduissa viittaa Mega-Gauss-Oerstedsin (MGOe) enimmäisenergiatuotteeseen. N52:n BHmax on noin 52 MGOe – korkein kaupallisesti saatavilla oleva luokka.
- Kirjaimen jälkiliite (M, H, SH, UH, EH, AH) ilmaisee magneetin maksimikäyttölämpötilan ja sisäisen koersitiivisuuden.
- Ei päätettä (esim. N35, N42) tarkoittaa normaalia lämpötilankestoa noin 80 °C:een (176°F) asti.
Kolme ydinmagneettista ominaisuutta jokaisen magneettilaadun takana
Jokaisen magneettiluokan määrittelee kolme mitattavaa ominaisuutta, jotka yhdessä määrittävät todellisen suorituskyvyn: jäännösvuon tiheys (Br), pakkovoima (Hc) ja maksimienergiatuote (BHmax).
1. Jäännösvuon tiheys (Br)
Br mittaa magneettikentän voimakkuutta, jonka magneetti tuottaa magnetointikentän poistamisen jälkeen. Se ilmaistaan Tesla (T) tai Gauss (G), jossa 1 Tesla = 10 000 Gaussia. N52-luokan neodyymimagneetin Br on noin 1,44–1,52 T, kun taas N35-magneetin mitat ovat noin 1,17–1,22 T. Korkeampi Br tarkoittaa vahvempaa vetovoimaa tietyllä magneetin koolla.
2. Pakkovoima (Hc)
Hc on magneetin vastustuskyky demagnetoitumiselle - kuinka vaikeaa on poistaa magneetin kenttä käyttämällä vastakkaista magneettista voimaa tai kohotettua lämpötilaa. Se mitataan Oerstedeinä (Oe) tai kA/m. Korkeamman asteen lämpötilamerkinnöillä (H, SH, UH, EH) saavutetaan suurempi koersitiivisuus hieman alentuneen Br:n kustannuksella. Moottoreissa ja generaattoreissa, joissa magneetti on voimakkaiden vastakkaisten kenttien edessä, koersitiivisuus on usein tärkeämpää kuin raaka vetovoima.
3. Suurin energiatuote (BHmax)
BHmax on kaikista tärkein yksittäinen luku magneettiluokka . MGOe (Mega-Gauss-Oersteds) tai kJ/m³ ilmaistuna se edustaa materiaaliin varastoidun magneettisen energian tiheyttä. Korkeampi BHmax tarkoittaa, että voit käyttää fyysisesti pienempää magneettia saavuttaaksesi saman pito- tai nostovoiman, millä on valtava merkitys sovelluksissa, joissa tilaa ja painoa on rajoitettu – kuten sähköajoneuvojen moottoreissa, ilmailukomponenteissa ja miniatyyrisoidussa elektroniikassa.
Neodyymimagneettilaadut selitetty: N35:stä N52:een ja pidemmälle
Neodyymimagneetit ovat vahvimpia kaupallisesti saatavilla olevia kestomagneetteja, ja niiden laatujärjestelmä – N35:stä N52:een – on tällä hetkellä laajimmin viitattu magneettiluokkaluokitus suunnittelussa ja valmistuksessa.
"N"-etuliite tarkoittaa neodyymirautabooria (NdFeB). Seuraava numero ilmaisee BHmax-arvon MGOe:ssä. Valinnainen kirjainliite ilmaisee maksimikäyttölämpötilan ja koersitiivinen luokka:
- Ei päätettä (standard): Max käyttölämpötila ~80 °C
- M (Keskitaso): Max käyttölämpötila ~100°C
- H (korkea): Max käyttölämpötila ~120°C
- SH (Super High): Max käyttölämpötila ~150 °C
- UH (Ultra High): Max käyttölämpötila ~180 °C
- EH (Extreme High): Max käyttölämpötila ~200°C
- AH (Aerospace High): Max käyttölämpötila ~230°C
| Arvosana | BHmax (MGOe) | Br (T) | Max lämpötila (vakio) | Tyypillinen sovellus |
| N35 | 33–36 | 1.17–1.22 | 80 °C | Käsityöprojektit, yleinen käyttö |
| N42 | 40–43 | 1.29–1.35 | 80 °C | Anturit, kiinnikkeet |
| N45 | 43–46 | 1,32–1,38 | 80 °C | Kaiuttimet, toimilaitteet |
| N48 | 46–49 | 1,37–1,43 | 80 °C | Moottorit, lääketieteelliset laitteet |
| N52 | 50–53 | 1,44–1,52 | 80 °C | Tehokkaat moottorit, MRI |
| N42SH | 40–43 | 1.29–1.35 | 150°C | Autot, teollisuusmoottorit |
| N38UH | 36–39 | 1.22–1.28 | 180 °C | Sähköautot, turbiinit |
Taulukko: Neodyymimagneettilaatujen vertailu BHmax:n, jäännösvuon tiheyden, lämpötilaluokituksen ja tyypillisen sovelluksen mukaan.
Yksi kriittinen kompromissi: laatuluvun kasvaessa (vahvempi BHmax) magneetista tulee hauraampi ja herkempi korroosiolle. N52-magneetit ovat mekaanisesti hauraita ja vaativat suojaavia pinnoitteita (nikkeli-, epoksi- tai kultapinnoitus) useimmissa sovelluksissa. N35-magneetit ovat suhteellisen kestävämpiä ja helpompia käsitellä turvallisesti.
Samariumin kobolttimagneettilaadut: korkean lämpötilan vaihtoehto
Samarium-kobolttimagneetit (SmCo) tarjoavat magneettilaatuja, jotka kestävät jopa 350 °C:n lämpötiloja, joten ne ovat ensisijainen valinta ilmailu-, puolustus- ja korkealämpöteollisuussovelluksiin, joissa neodyymilaadut epäonnistuvat katastrofaalisesti.
SmCo-magneetteja on kaksi pääsarjaa, joista jokaisella on erilliset laatuominaisuudet:
SmCo-sarja 1:5 (SmCo5)
Näiden laatujen (SmCo14 - SmCo20) BHmax-arvot vaihtelevat välillä 14 - 20 MGOe. Vaikka SmCo5-laatujen absoluuttinen energiatuote on vähemmän kuin neodyymi, niillä on erittäin korkea koersitiivisuus – tyypillisesti 700–900 kA/m – mikä tekee niistä käytännössä immuuneja demagnetoitumiselle. Ne toimivat luotettavasti 250 °C:seen asti ja niitä käytetään tarkkuusinstrumenteissa, mikroaaltouunilaitteissa ja liikkuvissa aaltoputkissa.
SmCo-sarja 2:17 (Sm₂Co₁₇)
Nämä laatuluokat (SmCo22 - SmCo32) saavuttavat BHmax-arvot 22–32 MGOe - lähestyen alemman tason neodyymilaatuja säilyttäen samalla täyden lämpötilankeston 350 °C:seen asti. Sm₂Co₂7-laatujen luontainen koersitiivisuus saavuttaa 1 600 kA/m tai enemmän, mikä on korkein kaikista kaupallisista kestomagneettimateriaalista. Sovelluksia ovat suihkumoottorianturit, satelliittikomponentit ja porausreikien öljynporaustyökalut.
| Arvosana | BHmax (MGOe) | Maksimilämpötila (°C) | Koersitiivi (kA/m) | sarja |
| SmCo16 | 15-17 | 250 | 700-800 | 1:5 |
| SmCo20 | 19–21 | 250 | 800-900 | 1:5 |
| SmCo26 | 25–27 | 350 | 1 200–1 400 | 2:17 |
| SmCo30 | 29–32 | 350 | 1 400–1 600 | 2:17 |
Taulukko: Samarium-kobolttimagneettiluokat energiatuotteen, maksimilämpötilan ja koersitiivin mukaan.
Alnico Magnet Grades: Klassinen esiintyjä korkean lämpötilan vakaudelle
Alnico-magneettilaadut (1–9) tarjoavat kaikkien kaupallisten kestomagneettien korkeimmat käyttölämpötilat – jopa 540 °C – mutta huomattavasti pienemmällä koersitiivisuudella kuin harvinaisten maametallien, joten ne soveltuvat vain sovelluksiin, joissa demagnetisoitumisen riski on pieni.
Alnico on alumiinin (Al), nikkelin (Ni) ja koboltin (Co) seos - tästä myös nimi. Lajinumero heijastaa seoksen koostumusta ja valmistusmenetelmää (valettu vs. sintrattu). Valetut alnico-laadut (Alnico 1–9) ovat isotrooppisia tai anisotrooppisia, ja BHmax-arvot vaihtelevat välillä 1,4 MGOe (Alnico 1) - 10,5 MGOe (Alnico 9). Sintratut alnico-laadut tarjoavat hieman heikomman magneettisen suorituskyvyn, mutta suuremman mittasuhteen.
Alnico-laatujen tärkeimpiä sovelluksia ovat sähkökitaramikit, analogiset anturit, releet, kaiuttimet ja magnetroniputket. Huolimatta alhaisesta koersitiivisuudesta (tyypillisesti 50–160 kA/m), alnico-magneetit säilyttävät magnetisoitumisensa luotettavasti vakaissa, ei-käänteisissä ympäristöissä äärimmäisissä lämpötiloissa, joissa neodyymi- ja SmCo-laadut hajoavat tai hapettuvat.
Ferriitti (keraamiset) magneettilaadut: Kustannustehokas työhevonen
Ferriittimagneettilajit – luokitellaan C1–C8 Pohjois-Amerikan standardeissa tai Y10–Y40 kiinalaisessa/ISO-järjestelmässä – tarjoavat kohtalaisen magneettisen suorituskyvyn alhaisin kustannuksin per kestomagneettimateriaalia, mikä tekee niistä maailman laajimmin valmistetun magneettityypin.
Ferriitti (keraamiset) magneetit on valmistettu rautaoksidista yhdistettynä strontium- tai bariumkarbonaattiin. Ne ovat kovia, hauraita, korroosionkestäviä ja edullisia – 10 lb:n pussi ferriittimagneettimateriaalia maksaa murto-osan vastaavasta neodyymimateriaalista. Ferriittilaatujen BHmax-arvot vaihtelevat välillä 1,0 MGOe (C1) - 4,0 MGOe (C8), mikä on noin 10–12 kertaa alhaisempi kuin huippuluokan neodyymilaadut.
| Arvosana (US) | Arvosana (ISO/China) | BHmax (MGOe) | Br (T) | Paras käyttökotelo |
| C1 | Y10 | 1,0–1,2 | 0,20–0,23 | Käsityömagneetit, lelumagneetit |
| C5 | Y25 | 2,7–3,2 | 0,35–0,39 | DC-moottorit, kaiuttimet |
| C8 | Y35 | 3,5–4,0 | 0,41–0,44 | Pitomagneetit, MRI-suojaus |
Taulukko: Ferriitti (keraamiset) magneettilajit USA:n ja ISO/Kiina-standardien mukaan tärkeimpiin magneettiominaisuuksiin.
Ferriittimagneetit ovat korroosionkestäviä ilman pinnoitteita, kestävät jopa 250°C lämpötiloja ja ovat suositeltu valinta sovelluksiin, joissa suuri tilavuus, alhainen hinta ja kohtalainen lujuus ovat etusijalla – kuten jääkaapin oven tiivisteet, kodinkoneiden pienet tasavirtamoottorit ja magneettierotusjärjestelmät.
Magneetin arvosanat tyypeittäin: Vertailu suorituskyvyn välillä
Kun verrataan eri materiaalityyppien magneettiluokkia, neodyymi johtaa raakamagneettisessa lujuudessa, samariumkoboltti johtaa lämpötilan kestävyyteen, alnico johtaa lämmönkestävyyteen ja ferriitti johtaa kustannustehokkuuteen – jokaisella laatuperheellä on alue, jossa se on lyömätön.
| Omaisuus | Neodyymi (NdFeB) | Samariumin koboltti | Alnico | Ferriitti |
| BHmax-alue (MGOe) | 33–53 | 14–32 | 1.4–10.5 | 1,0–4,0 |
| Max käyttölämpötila | 80 °C–230°C | 250°C - 350°C | Jopa 540°C | Jopa 250°C |
| Pakkovoima | Korkea – Erittäin korkea | Erittäin korkea – Extreme | Erittäin alhainen | Keskikokoinen |
| Korroosionkestävyys | Huono (vaatii pinnoituksen) | Erinomainen | Hyvä | Erinomainen |
| Suhteellinen hinta | Keskikokoinen–High | Erittäin korkea | Keskikokoinen | Erittäin alhainen |
| Hauraus | Korkea (hauras) | Korkea (hauras) | Matala (kova) | Keskikokoinen (brittle) |
Taulukko: Magneettilaatujen välinen vertailu keskeisten suorituskyvyn ja fysikaalisten ominaisuuksien mukaan.
Kuinka valita oikea magneettilaatu sovelluksellesi
Oikean magneettilaadun valinta edellyttää neljään kysymykseen vastaamista: Mitä vahvuutta tarvitaan? Minkä lämpötilan magneetti saavuttaa? Kohtaako se vastakkaisia magneettikenttiä? Ja mikä on koko ja budjettirajoitus?
Vaihe 1: Määritä vaadittu pito- tai nostovoima
Aloita voimavaatimuksesta puntina tai newtoneina. Korkealaatuiset neodyymimagneetit voivat tuottaa yli 600 paunaa vetovoimaa vain 3 tuuman levystä. Esimerkiksi luokan N52 2"×1"×½" lohkomagneetti tuottaa noin 490 N:n vetovoiman teräspintaa vasten – hyödyllistä tietoa valittaessa laatua kiinnitys-, kiinnitys- tai nostosovelluksiin.
Vaihe 2: Arvioi käyttölämpötila
Tämä on yleisimmin huomiotta jätetty tekijä magneettiluokka valinta. Normaali N42-magneetti alkaa menettää pysyvästi magnetointia yli 80 °C:ssa. Jos sovelluksesi koskee moottorin lämpöä, moottoritiloja tai teollisuusuuneja, sinun on joko siirryttävä N42H-, N42SH- tai N42UH-luokkaan – tai vaihdettava kokonaan samariumkoboltti- tai alnico-laatuihin korkeimpia lämpöolosuhteita varten.
Vaihe 3: Arvioi demagnetoitumisriski
Sovellukset, joissa magneettia ympäröivät vastakkaiset kentät - kuten moottoreissa, generaattoreissa tai MRI-suojauksissa - vaativat korkean koersitiivisen arvot. Näissä skenaarioissa SH- tai UH-liitteellä varustetun laadun valitseminen tavallisen laadun sijaan voi tarkoittaa eroa 10 vuoden vakaan suorituskyvyn ja täydellisen demagnetisoinnin välillä kuukausissa.
Vaihe 4: Harkitse fyysisiä ja ympäristöllisiä rajoituksia
Jos magneetti altistuu kosteudelle, suolavedelle tai kemikaaleille, korroosionkestävyydestä tulee etusija. Ferriitti- ja SmCo-laadut kestävät korroosiota luonnollisesti. Neodyymilaadut vaativat suojaavia pinnoitteita; nikkeli-kupari-nikkeli-kolmikerrospinnoitus on vakiona, mutta epoksi- tai paryleenipinnoite vaaditaan meriympäristöissä tai korkean kosteuden olosuhteissa. Harkitse myös mekaanista iskua – alnico- ja ferriittilaadut halkeilevat tai särkyvät vähemmän todennäköisemmin kuin hauraat neodyymi- tai SmCo-laadut törmäyksen alaisena.
Tosimaailman sovellukset: mitä magneettiluokkaa käytetään missä?
Eri toimialat suosivat jatkuvasti tiettyjä magneettilaatuja niiden ainutlaatuisten suorituskykyvaatimusten, ympäristöolosuhteiden ja kustannusherkkyyden yhdistelmien perusteella.
- Sähköajoneuvot (EV-moottorit): Neodyymilaadut N38UH–N45SH ovat vakiona. Nämä laatuluokat tasapainottavat korkean BHmax:n ja vetomoottoreiden 150 °C:n käyttölämpötiloja. Yksittäinen EV-käyttöyksikkö voi sisältää 2–4 kg lajiteltuja neodyymimagneetteja.
- Tuulivoimalat: Suuret suoravetoturbiinit käyttävät N35SH- tai N38SH-luokan neodyymimagneetteja monisegmenttisissä roottoriryhmissä. Yksi 3 MW:n suorakäyttöinen turbiini voi käyttää 600–700 kg neodyymimagneettimateriaalia.
- Lääketieteelliset laitteet (MRI): Korkeakentän MRI-järjestelmissä käytetään suprajohtavia sähkömagneetteja, mutta kestomagneetti-MRI-skannerit käyttävät N50- tai N52-luokan neodyymimatriisia, jotka tuottavat 0,2–0,7 Teslan kenttiä.
- Kulutuselektroniikka: Älypuhelinten kaiuttimet, kuulokkeet ja tärinämoottorit käyttävät pääasiassa N35–N42-luokan neodyymimagneetteja niiden kompaktin koon ja suuren voimatiheyden vuoksi.
- Ilmailu ja puolustus: SmCo26- ja SmCo30-laadut hallitsevat gyroskoopeissa, tutkajärjestelmissä ja satelliittiasennonohjauksessa, joissa lämpötilan vaihtelut -180 °C:sta 300 °C:seen ovat rutiinia.
- Kitaramikit: Alnico 2 (lämmin, pakattu ääni), Alnico 5 (kirkas, kirkas ääni) ja Alnico 8 (korkeatehoinen moderni ääni) ovat määräävä tekijä sähkökitaran äänentoistossa – hyvin ymmärretty sovellus alnico-laatueroista muusikoiden ja lutterien välillä.
- Jääkaapin tiivisteet ja tasavirtamoottorit: Ferriitti C5- ja C8-laadut hallitsevat korroosionkestävyyden, mittojen pysyvyyden ja erittäin alhaisten yksikkökustannustensa vuoksi – näitä valmistetaan kymmeniä miljoonia päivittäin maailmanlaajuisesti.
Usein kysyttyjä kysymyksiä magneettilaaduista
K: Onko korkeampi magneettiluokka aina parempi?
Ei välttämättä. Suurempi luku neodyymilaaduissa (esim. N52 vs. N35) tarkoittaa suurempaa magneettista energiatuotetta ja vahvempaa vetovoimaa – mutta se tarkoittaa myös suurempaa haurautta, hieman alhaisempaa lämpötilan vakautta ja korkeampia kustannuksia. Sovelluksissa, jotka eivät vaadi maksimaalista kenttävoimakkuutta, keskiluokka, kuten N42, tarjoaa usein parhaan suorituskyvyn, kestävyyden ja hinnan tasapainon. Yhdistä arvosana aina sovelluksen todellisiin vaatimuksiin sen sijaan, että asettaisi oletuksena korkeimpaan saatavilla olevaan.
K: Voivatko magneetit menettää arvonsa ajan myötä?
Kyllä. Kaikki kestomagneetit demagnetisoituvat jonkin verran ajan myötä, mutta nopeus riippuu laadusta ja olosuhteista. Korkealaatuiset neodyymimagneetit, joita säilytetään huoneenlämmössä erillään vastakkaisista kentistä ja lämmöstä, menettävät alle 1 % magnetisoitumisestaan 100 vuoden aikana. Kuitenkin minkä tahansa magneetin altistaminen nimellismaksiminsa ylittäville lämpötiloille - jopa hetkellisesti - voi aiheuttaa välittömän, palautumattoman osittaisen demagnetisoitumisen, jota mikään uudelleenmagnetointiprosessi ei pysty täysin korjaamaan.
K: Mitä eroa on N42- ja N42H-magneettilaaduilla?
Molemmilla lajeilla on sama BHmax-arvo (~40-43 MGOe) ja jäännösvuon tiheys (Br ~1,29-1,35 T). Keskeinen ero on suurin käyttölämpötila: N42 on 80 °C, kun taas N42H on 120 °C. "H"-liite osoittaa suurempaa luontaista koersitiivia, joka saavutetaan modifioidulla seoksen koostumuksella tai prosessoinnilla – noin 10–20 %:n kustannuspreemiolla verrattuna standardiin N42.
K: Ovatko magneettiluokat standardoituja maailmanlaajuisesti?
Harvinaisten maametallien magneettien laatumerkinnöissä on laaja kansainvälinen yhdenmukaistaminen, mutta ei täydellistä standardointia. IEC 60404-8-1 -standardia ja kiinalaisia GB/T-standardeja NdFeB:lle noudatetaan laajalti, mutta jotkut valmistajat käyttävät patentoituja laatumerkintöjä, jotka eivät vastaa suoraan. Pyydä aina koko demagnetointikäyrä (B-H-käyrä) toimittajalta kriittisissä suunnittelusovelluksissa sen sijaan, että luottaisit pelkkään luokkanumeroon tarkan suorituskyvyn varmistamiseksi.
K: Mitä magneettilaatua minun tulisi käyttää ulko- tai merikäyttöön?
Ulko- tai meriympäristöissä parhaat vaihtoehdot ovat ferriitti (C5–C8) keskivahvaisiin tarpeisiin tai samariumkoboltti (SmCo26–SmCo30) korkean lujuuden tarpeisiin. Molemmat ovat luonnostaan korroosionkestäviä ilman lisäpinnoitteita. Jos lujuuteen vaaditaan neodyymilaatuja, määritä epoksi- tai paryleeni-C-pinnoite tavallisen nikkelipinnoitteen sijaan, joka voi irrota suolavedessä ajan myötä. Tarkista ja vaihda neodyymimagneetit säännöllisesti merenkulussa ennaltaehkäisevästi.
K: Voinko päivittää jo olemassa olevan magneetin laatua magnetoimalla sen uudelleen?
Uudelleenmagnetointi voi palauttaa osittain demagnetoidun magneetin alkuperäisen laatuspesifikaationsa mukaiseksi, mutta se ei voi päivittää magneettia materiaalilleen ominaisen BHmax-katon yli. Magneettisen laadun määrää seoksen koostumus ja valmistuksen aikana muodostunut mikrorakenne - ei käytetyn magnetointikentän voimakkuus. Korkeamman laadun saavuttamiseksi sinun on vaihdettava magneetti korkealaatuisesta materiaalista valmistetulla magneettilla.
K: Miten magneettiluokat vaikuttavat hinnoitteluun?
Neodyymiperheessä jokainen luokka ylöspäin (esim. N35 → N42 → N48 → N52) lisää tyypillisesti 5–15 % saman geometrian yksikköhintaan. Lämpötila-arvoiset jälkiliitteet lisäävät kustannuksia: N42UH voi maksaa 25–40 % enemmän kuin samankokoinen tavallinen N42. Samarium-kobolttilaadut ovat painoltaan 3–5 kertaa kalliimpia kuin vastaavat neodyymilaadut, mikä johtuu pääasiassa koboltin hinnasta ja monimutkaisemmasta sintrausprosessista.
Johtopäätös: Sopiva magneettiluokka tarpeisiisi
Magneettilaatujen ymmärtäminen ei ole vain tekninen harjoitus – se on luotettavan, turvallisen ja kustannustehokkaan suunnittelun perusta kaikissa kestomagneeteista riippuvaisissa sovelluksissa.
Tärkeintä: ei yksittäistä magneettiluokka on universaalisti ylivoimainen. N52-neodyymi tuottaa vertaansa vailla olevaa raakaa magneettista energiaa, mutta epäonnistuu yli 80 °C:ssa ja syövyttää nopeasti ilman suojaa. SmCo30 kestää 350 °C:n ympäristöissä poikkeuksellisen koersitiivisesti, mutta maksaa viisi kertaa enemmän. Alnico 5 erottuu stabiilisuudesta korkeissa lämpötiloissa ainutlaatuisilla ääniominaisuuksilla äänisovelluksiin, mutta demagnetoituu helposti vastakkaisten kenttien alla. Ferrite C8 on taloudellinen, säänkestävä valinta suuriin, kohtalaisen lujisiin sovelluksiin.
Kun valitset laatua, aloita aina käyttöympäristöstä – lämpötilasta, kemikaaleista ja vastakkaisesta kentänvoimakkuudesta – ennen kuin optimoit magneettivoiman. Oikein luokiteltu magneetti toimii luotettavasti vuosikymmeniä; alimääritetty voi epäonnistua viikkoissa. Katso täydellinen B-H demagnetointikäyrä kaikille kriittisissä teknologioissa käytetyille magneettilaaduille ja varmista aina laatu toimittajasi sertifioiduilla testitiedoilla sen sijaan, että luottaisit pelkästään nimellisiin spesifikaatioihin.
EN
